Znajdujesz się tutaj: rzecznikpodatnikow.pl > Kryzys finansowy na świecie > Wszystko na temat problemów związanych z kryzysem

Czy naprawdę jest kryzys w polskich finansach?

Z roku na rok staje się coraz bardziej wyraźne i coraz oczywistsze, że ustrój kapitalistyczny w jego obecnej strukturze nie jest jedynie jakąś ramą dla współczesnego człowieka, lecz że jest swoistego rodzaju odpowiedzią na rozmaite potrzeby i preferencje tego człowieka.

Wiele rozmawia się o tym, że bardzo istotnym składnikiem współczesnego kapitalizmu jest sektor usług takich, jak szeroko rozumiane pożyczki oraz kredyty. Podnosi się, nie bez racji, że bez tego sektora wiele bardzo istotnych dziedzin naszej rzeczywistości po prostu musiałoby pogrążyć się w głębokiej stagnacji. Przykład mogą tutaj stanowić wszystkie dziedziny związane z szeroko rozumianym budownictwem.

Jednak to jest tylko jeden wymiar tego zagadnienia, wbrew pozorom wcale nie najbardziej istotny. Bardziej istotne zdaje się to, na ile obecna postać kapitalizmu może być dla nas źródłem jakiejś wartościowej i wiarygodnej informacji na temat mentalności i charakteru współczesnego człowieka.Wydaje się, że dokonało się to, co jeszcze do niedawna było jedynie przepowiednią; że człowiek współczesny jest przede wszystkim konsumentem i że to właśnie szeroko rozumiana konsumpcja określa horyzont jego istnienia. To zaś sprawia, że sektor usług takich, jak szeroko pojęte pożyczki oraz kredyty jest koniecznym elementem obecnego ładu ekonomicznego i obecnej rzeczywistości.

Oczywiście, powyższe omówienie nie ma ambicji, aby być swego rodzaju wyczerpaniem tematu, i należy je traktować tylko jako próbę zasygnalizowania pewnych spraw i zagadnień.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.