Znajdujesz się tutaj: rzecznikpodatnikow.pl > Zarabianie i oszczędzanie > Uczenie dzieci oszczędzania

Kredyty i pożyczki

Wiadomo powszechnie, że miłościwie nam panujący ustrój gospodarczy zwie się kapitalizmem, i że ów kapitalizm ma historię ponad stuletnią. Przez owe sto lat gospodarka kapitalistyczna ewoluowała i rozwijała się, wzbogacała się i przyjmowała nowe formy. Obecnie kwestionowane są same podstawowe założenia i doktryny kapitalizmu, co poniekąd wiąże się z ostatnim kryzysem ekonomicznym, który, zdaniem niektórych, ujawnił niewydolność obecnej wersji kapitalizmu.

Jednak nie o tym będziemy tutaj mówić. Chciałbym, abyśmy skupili naszą uwagę jedynie na pewnym elemencie tego, co nazywamy kapitalizmem; elemencie, który, zwłaszcza ostatnimi czasy, jest niezwykle istotny i w którym niektórzy fachowcy upatrują jednego z najważniejszych czynników, jeżeli chodzi o ogólny rozwój ekonomiczny. Chodzi tutaj, rzecz jasna, o szeroko rozumiany segment usług takich, jak kredyty oraz pożyczki. Wiadomo, i jest to jak najzupełniej zgodne z wiedzą intuicyjną, że bez banków, które przydzielają kredyty niektóre dziedziny ekonomii albo znacznie obniżyłyby swoje obroty, albo wręcz upadłyby, co mogłoby doprowadzić do jakiejś wszechobejmującej katastrofy. Nie wiem, czy są na to jakieś obiektywne statystyki, ale wiadomo że ogromna większość mieszkań i domów jest kupowana czy budowana dzięki środkom z kredytów i pożyczek, udzielanych przez banki konsumpcyjne. Możemy więc wyobrazić sobie, co stałoby się z polskim budownictwem w razie, gdyby sektor pożyczek i kredytów uległ jakiejś nagłej katastrofie albo nawet poważniejszemu załamaniu.

Wszystko to dowodzi, jak ważnym składnikiem współczesnej rzeczywistości jest sektor usług takich, jak szeroko rozumiane pożyczki oraz kredyty.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.