Znajdujesz się tutaj: rzecznikpodatnikow.pl > Sektor bankowy > Co sprawia, że Polacy nadal chętnie zaciągają kredyty?

Kryzysowa sytuacja

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do tego, że usługi takie, jak szeroko rozumiane pożyczki oraz kredyty stanowią niezwykle istotny, może nawet konstytutywny element aktualnego ładu ekonomicznego, i że bez wspomnianego sektora istnienie obecnej postaci gospodarki kapitalistycznej byłoby, bez żadnej przesady, niemożliwe

Są to wszystko fakty dobrze wiadome każdemu, kto ma do dyspozycji choćby elementarną wiedzę na temat poruszanych tutaj spraw i zagadnień.

Jednak nie o tym będziemy mówić w niniejszym szkicu. Chciałem zająć się nieco innym aspektem całej tej sprawy, a mianowicie jej aspektem społecznym. Wszyscy przecież wiemy, że nowoczesny człowiek jest na ogół przede wszystkim konsumentem, i że ten jego status determinuje pewne fakty i poczynania. Czy współczesny człowiek mógłby egzystować szczęśliwie, gdyby był pozbawiony dostępu do rozmaitego rodzaju dóbr? Jest to wszystko dość smutne, jednak wydaje się, że odpowiedź na tak sformułowane pytanie może być jedynie negatywna, czyli przecząca. Na takim tle zupełnie zrozumiałe staje się, dlaczego sektor usług takich, jak szeroko rozumiane pożyczki oraz kredyty jest tak istotnym elementem współczesnej rzeczywistości. Rozumiemy bowiem, że istnienie podmiotów i instytucji, dzięki którym człowiek może powiększać swoje zdolności konsumowania rozmaitych dóbr, jest po prostu konieczne, i że ta konieczność wynika wprost ze charakteru i mentalności współczesnego człowieka.

Możemy więc chyba uznać, że cała ta sprawa wcale nie jest aż tak niejasna i tajemnicza, jak się nam z początku wydawało.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.